Plany Ministerstwo Środowiska w ramach polityki klimatycznej na 2017 r.

aktualności 12 styczeń, 2017

Jak donosi portal energetyka.wnp.pl główne plany ministerstwa dotyczą dostosowania polityki klimatycznej do prawa unijnego oraz przygotowania do szczytu klimatycznego w 2018 r. Ministerstwo przypomina, że Polska w czasie szczytu klimatycznego ONZ w Marrakeszu zobowiązała się do redukcji emisji CO2 na bazie nowych technologii, ale także do zwiększenia jego pochłaniania przez lasy. Ważną rolę mają pełnić także odnawialne źródła energii - przede wszystkim źródła geotermalne. Program leśnych gospodarstw węglowych miałby ruszyć od 2017 r., a ewentualny handel pochłoniętymi emisjami - w 2020 r. Według zapowiedzi ministra Jana Szyszko w 2017 roku zapadnie również decyzja gdzie konkretnie odbędzie się szczyt klimatyczny w Polsce.

zobacz więcej

Alarm przeciwsmogowy w Polsce ogłaszany jest przy znacznie wyższym zanieczyszczeniu powietrza niż w Europie Zachodniej

aktualności 12 styczeń, 2017

Jak donosi portal www.energetyka.wnp.pl ruch społeczny Polski Alarm Smogowy przeanalizował i porównał poziomy zanieczyszczeń przy których wprowadza się alarm przeciwsmogowy w miastach polskich i zachodnioeuropejskich. W Polsce alarm smogowy wprowadza się przy stężeniu pyłu PM10 na poziomie 300 ug/m3. Dla porównania – w Paryżu jest to 80 ug/m3. Przyjmując francuską normę w Krakowie i Rybniku alarm w 2016 r. obowiązywałby aż przez 47 dni. Zaalarmowani mieszkańcy miast Europy Zachodniej mają szanse na podjęcie działań zaradczych, Polacy natomiast nie są nawet informowani. Polski Alarm Smogowy złożył petycję w sprawie obniżenia progów alarmowych.

zobacz więcej

Czy Polska da radę wypełnić unijne zobowiązania pod względem zużycia energii z OZE?

aktualności 16 grudzień, 2016

Według danych GUS udział w całkowitej produkcji energii w Polsce wyniósł w 2015 r. 12,61%, co wydaje się być dobrym wynikiem w stosunku do 11,86% rok wcześniej). Patrząc jednak na sprawę pod względem zużycia (a nie produkcji) energii dane nie wyglądają już tak optymistycznie. Jak donosi portal wysokienapiecie.eu z opublikowanych właśnie danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że udział energii ze źródeł odnawialnych (OZE) w końcowym zużyciu w 2015 roku wyniósł w Polsce 11,77%. Udział ten według planów rządowych wynosić miał 11,90%. W przypadku nie wypełnienia unijnych zobowiązań (15% udział OZE w końcowym zużyciu energii na 2020 rok) Polska będzie musiała dokonać transferu z państw, które przekroczyły swój cel.

zobacz więcej

Polska dobrze wykorzystuje energię z OZE

aktualności 16 grudzień, 2016

Według danych GUS udział pozyskanej energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji energii w Polsce wyniósł w 2015 roku 12,61%. W zeszłym roku udział ten wynosił 11,86%. W badaniach GUS wzięto pod uwagę  trzy sektory: energii elektrycznej, ciepła i chłodu oraz transportu. Dane te wskazują na przyspieszenie rozwoju sektora OZE. Jak donosi portal www.energiaodnawialna.pl problem polega na tym, że za wzrost odpowiedzialne jest oddawanie naprędce farm wiatrowych w 2015 r., a ze względu na zmiany w prawie w dalszych latach nie przewiduje się już takiej ilości inwestycji tego typu.

zobacz więcej

Smogathon w Krakowie

aktualności 01 grudzień, 2016

Jak donosi portal tech.wp.pl w tym roku odbyła się już druga edycja Smogathonu. Jest to kilkudniowe wydarzenie organizowane w ramach którego ludzie z całego świata starają się znaleźć technologiczne rozwiązanie problemu smogu. Większość uczestników to młodzi przedsiębiorcy z różnych stron świata - Kanady, Chin, Ukrainy, Niemiec, Chorwacji, Szwajcarii oraz oczywiście z Polski. Czy na eliminacji smogu da się zarobić? Pomysłów nie brakowało. Technologia prawdopodobnie nigdy całego smogu nie zniweluje. Potrzebne są również zmiany w prawie.

zobacz więcej

 

Kategorie