Dom bez rachunków - czy to możliwe?

aktualności 13 czerwiec, 2019

Jak donosi portal http://odnawialnezrodlaenergii.pl rusza kampania, która ma pomóc potencjalnym inwestorom zainteresowanym budową domu energooszczędnego. Celem jest popularyzowanie wiedzy na temat projektowania, doboru i montażu instalacji OZE w budynkach jednorodzinnych. Ma to umożliwić budowę samodzielnych energetycznie domów, które w ciągu roku generują więcej energii z odnawialnych źródeł niż jej zużywa. System oparty jest na wykorzystaniu połączenia kilku elementów bazujących na odnawialnych źródłach energii: paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła oraz rekuperacji. W takiej sytuacji rachunki sprowadzone są do kilkunastu złotych miesięcznie.

zobacz więcej

Wiatr tanieje, węgiel drożeje

aktualności 13 czerwiec, 2019

Jak donosi portal http://odnawialnezrodlaenergii.pl jeszcze trzy lata temu, minister Krzysztof Tchórzewski szacował, że koszt produkcji energii z farm wiatrowych to prawie 500 zł/MWh. Średnia cena z tegorocznej aukcji to 196 zł/MWh. Jest ona zatem aż o 60 proc. niższa, niż ówczesne szacunki ministra. W tym czasie koszty produkcji energii z węgla wzrosły o 25 %. Tak więc trzy lata temu koszty farm wiatrowych publikowane przez firmy analityczne były zbliżone do kosztów produkcji energii w nowych blokach elektrowni konwencjonalnych. Okazuje się, że nowe farmy wiatrowe będą dostarczać o połowę tańszą energię.

zobacz więcej

Największa w Oceanii elektrownia słoneczna

aktualności 27 maj, 2019

Jak donosi portal https://swiatoze.pl, powstanie ona na wyspie Tongatapu w państwie Tonga. Tonga planuje zrestrukturyzować swoją energetykę w oparciu o mechanizm partnerstwa publiczno-prywatnego. Stronami umowy są: jedyne w całym królestwie Tonga przedsiębiorstwo energetyczne – „Tonga Power Limited” oraz spółka „Sunergise New Zealand Limited”. Spółka z Nowej Zelandii będzie miała zagwarantowany zbyt wyprodukowanej przez siebie energii elektrycznej po preferencyjnych cenach. Pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów i mocy będzie to największa tego typu instalacja w Polinezji i druga pod względem mocy w południowej części Oceanu Spokojnego.

zobacz więcej

Wydobycie ropy naftowej nie zniszczy puszczy tropikalnej

aktualności 27 maj, 2019

Jak donosi portal https://swiatoze.pl plemię Waorani z Ekwadoru wygrało spór z rządem, który chciał przeznaczyć tereny porośnięte puszczą amazońską na cele wydobycia ropy naftowej. Konkretnie chodzi tu o 180 tys. hektarów, które podzielono na 13 bloków i wystawiono na aukcję. Plemię powołało się na konstytucję Ekwadoru i wykazał przed sądem nieprawidłowości w zakresie przeprowadzenia konsultacji społecznych. Sąd nakazał rządowi przeprowadzenie nowych konsultacji z zastosowaniem standardów ustanowionych przez  Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka. Wygrana jest w tym przypadku raczej precedensem niż sprawą oczywistą, pozostaje więc mieć nadzieję że będzie on inspiracją dla kolejnych grup chętnych walczyć w obronie swoich racji.

zobacz więcej

Badania wiatrów na Bałtyku

aktualności 09 maj, 2019

Jak donosi www.kierunekenergetyka.pl na wysokości latarni morskiej w Stilo, około 30 km od linii brzegowej, zainstalowano laserowe urządzenie pomiarowe, tzw. pławę z lidarem. Rejestruje ono odbite od cząsteczek powietrza wiązki laserowe, dzięki czemu jest w stanie dokonać pomiaru parametrów wiatru na różnych poziomach, do 300 metrów nad powierzchnią morza.  Grupa ORLEN posiada na Bałtyku koncesję, w ramach której może zbudować morską farmę wiatrową o mocy do 1200 MW.  W celu zbadania warunków środowiskowych i potencjału będą mierzone takie parametry wiatru jak prędkość, kierunek, siłę i turbulencje. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mogą być bardzo perspektywicznym źródłem czystej energii.

zobacz więcej

 

Kategorie