Pod Toruniem powstała największa elektrownia słoneczną w Polsce

aktualności 08 luty, 2016

Elektrownia słoneczna została zbudowana w podtoruńskiej gminie Czernikowo we wsi Wygoda. Na działce o powierzchni 24 tys. metrów kwadratowych  ustawiono prawie16 tys. paneli słonecznych produkujących rocznie nawet 3,5 tys. MWh prądu. Inwestycja jest częścią pilotażowego projektu Smart Toruń polegającego na stworzeniu w województwie kujawsko-pomorskim Chodziło w nim o to, aby zbudować w województwie kujawsko-pomorskim inteligentną sieć energetyczną. Elektrownia jest w stanie wyprodukować prąd o mocy 3,77 MW.

zobacz więcej

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy odmówiła wydania zgody na budowę stopnia wodnego w Siarzewie

aktualności 04 luty, 2016

Inwestycja o wartości 3 miliardów złotych miała powstać do 2027 roku i  jej realizacji podjęła się spółka Energa. Budowa miała pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo przeciwpowodziowe terenów znajdujących się poniżej Włocławka, w tym również Torunia. Według założeń stanowiłaby zabezpieczenie na wypadek awarii zapory we Włocławku. Przez lata powyżej tamy nagromadziły się spore ilości osadów niesionych przez Wisłę. Poniżej tamy nastąpiła erozja koryta Wisły, co spowodowało, że poziom wody zaczął niebezpiecznie coraz bardziej się obniżać. Konstrukcja tamy we Włocławku staje się więc coraz bardziej niestabilna. Kolejny stopień wodny byłby również krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Dlaczego wobec tego Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy odmówiła wydania zgody na budowę? Mogłaby ona negatywnie wpłynąć na środowisko. W oficjalnym komunikacie wspomina się o niekorzystnym wpływie na niektóre gatunki roślin i zwierząt np. minoga rzecznego czy jesiotra. Budowa stopnia w Siarzewie wpłynąć może również na obszary objęte ochroną w programie „Natura 2000”. Dyrekcja Ochrony Środowiska nie zgodziła się na budowę stopnia także z powodów formalnych: inwestycja nie jest wpisana do rządowego planu wodnego. Władze Włocławka twierdzą natomiast, że wybudowanie drugiej tamy jest konieczne. Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski nie zgadza się z decyzją Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i zapowiada odwołanie. Wniosek w tej sprawie ma zostać złożony przez władze Włocławka oraz spółkę Energa.

Więcej informacji:

http://www.bydgoszcz.tvp.pl/

https://www.gra.fm

zobacz więcej

Szybka nowelizacja ustawy o OZE i wynikające z niej problemy

aktualności 02 luty, 2016

W zawiązku z nowelizacją ustawy o odnawialnych źródłach energii, z dniem 1 stycznia nie weszły w życie wszystkie jej zapisy. Nie obowiązują więc taryfy gwarantowane, na które liczyło wielu inwestorów. W życie weszły jednak w życie przepisy dotyczące net-meteringu. Niestety nie każdy kto podłącza mikroinstalację może liczyć na rozliczenie netto z zakładem energetycznym. W skutek zapętlenia przepisów inwestor będący przedsiębiorcą nie może korzystać z net meteringu. To pierwszy z błędów, jakie pojawiły się po przygotowanej w błyskawicznym tempie nowelizacji ustawy.

zobacz więcej

Światowy rynek fotowoltaiki ciągle się rozwija

aktualności 29 styczeń, 2016

Podsumowując rok 2015 wzrost w skali światowej oceniono na 34%. Wynik ten okazał się nawet wyższy niż szacowany. Rozwój fotowoltaiki to tendencja ogólnoświatowa, większy niż zakładano wzrost zainstalowanej mocy odnotowano w Chinach i Indiach. Przyszłe lata zakładają rozwój instalacji OZE w Stanach Zjednoczonych oraz w Indiach i Brazylii.

zobacz więcej

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przystąpił do realizacji projektu budowy potencjału Programu LIFE.

aktualności 27 styczeń, 2016

Realizacja projektu budowy potencjału programu LIFE odbywać się będzie w latach 2016-2019. Celem programu Life jest wspieranie procesu wdrażania wspólnotowego prawa ochrony środowiska, realizacja unijnej polityki w tym zakresie, a także identyfikacja i promocja nowych rozwiązań dla problemów dotyczących środowiska w tym przyrody. Służy on współfinansowaniu projektów z dziedziny ochrony środowiska i klimatu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od 2008 roku pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego LIFE oraz wspiera polskich Wnioskodawców proponując nowatorski i jedyny w Europie program dodatkowego współfinansowania projektów. NFOŚiGW złożył wniosek w 2015 r. i w tym samym roku podpisał z Komisją umowę o realizacji projektu.

zobacz więcej

 

Kategorie