Brawo dla Radomia!
Mieszkańcy, którzy w 2015 r. złożyli wnioski o dofinansowanie na likwidację pieców węglowych otrzymają pieniądze. O dotacje mogli się ubiegać mieszkańcy, którzy postanowili zmienić ogrzewanie na: elektryczne, gazowe, olejowe lub zdecydowali się na przyłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Do końca listopada zostanie zlikwidowanych kolejnych 167 pieców, a w ciągu roku liczba ta wyniesie 427 pieców węglowych. Powinno to skutkować ilością spalanego węgla w ilości 1500 ton. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska przekazał miastu pieniądze na ten cel. Z rządowego programu Kawka w pierwszej turze przekazano miastu 1,7 mln zł przeznaczonych na montaż innych bardziej ekologicznych źródeł ciepła. Pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska pokrywają 90 procent kosztów realizacji całego programu.
Polityka klimatyczna Unii Europejskiej
20 listopada odbyło się posiedzenie Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP poświęcone polityce klimatycznej naszego kraju. Uczestniczył w nim również marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Spotkanie odbyło się na dziesięć dni przed 21 międzynarodową konferencją klimatyczną Paryż 2015. W szczycie klimatycznym wezmą udział delegacje 190 państw. Celem jest ograniczenie zmian klimatycznych. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie emisji tak zwanych gazów cieplarnianych, uznawanych za jeden z istotnych czynników podwyższania temperatur na naszej planecie. Kraje Unii Europejskiej uzgodniły przed konferencją wspólne stanowisko negocjacyjne, zakładające znaczne ograniczenie emisji dwutlenku węgla do 2030 roku.
Dni Energii w Toruniu
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Miasta Toruń, Regionalna Agencja Poszanowania Energii i Środowiska, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu zapraszają na seminarium ,,Odnawialne źródła energii szansą rozwoju województwa Kujawsko-Pomorskiego”. Odbędzie się ono 19 listopada o godzinie 10.00 w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu przy ul. Plac Teatralny 8. Seminarium organizowane jest przy współudziale środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Warszawa zmieni swoje oblicze na bardziej przyjazne środowisku?
Władze stolicy przymierzają się w najbliższych latach do wprowadzenia zmian i rozwiązań technologicznych, które ułatwią życie mieszkańcom tego miasta, ale również pozwolą lepiej dbać o środowisko naturalne. Zmiany mają być ukierunkowane przede wszystkim na mobilność i ułatwienie poruszania się w mieście. Planowana jest rozbudowa komunikacji zbiorowej – przede wszystkim metra. Według harmonogramu rozbudowa drugiej linii metra powinna zakończyć się w 2019 roku. Planowana jest również rozbudowa działającej od 2012 roku sieci rowerów miejskich. Zmiany te mają szansę nie tylko ułatwić życie mieszkańcom Warszawy, ale również ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery.