Ustawa antysmogowa

aktualności 09 listopad, 2015

Podpisana przez prezydenta Dudę w październiku 2015 r. ustawa antysmogowa ma na celu umożliwienie samorządom skuteczniejszej walki z zanieczyszczeniami powietrza. Obecnie ok. 60-70 proc. sprzedawanych urządzeń grzewczych na paliwa stałe to te najprostsze, najtańsze i najbardziej emisyjne. Oczywiście są w sprzedaży piece spełniające najostrzejsze normy, ale są one stosunkowo kosztowne. Na szczęście istnieją programy, które umożliwiają uzyskanie dofinansowania w wysokości od kilkudziesięciu nawet do 100 proc. kosztów na wymianę starego i niesprawnego pieca.  

Ustawa antysmogowa umożliwi władzom lokalnym wprowadzanie na konkretnym terenie norm technicznych, emisyjnych i jakościowych dla instalacji spalania paliw. Samorządy będą mogły określić, jakim paliwem można palić w piecach oraz wyznaczać standardy techniczne dla kotłów. Nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska zmieniła brzmienie kluczowego artykułu 96. Dzięki możliwości wprowadzania wymogów emisyjnych dla domowych kotłów i pieców ustawa daje samorządom narzędzie do wyeliminowania najbardziej trujących urządzeń grzewczych oraz paliw stosowanych do ogrzewania.

zobacz więcej

Fatalny stan powietrza w Krakowie

aktualności 06 listopad, 2015

Już od 30 października 2015 r. czyli od piątku przed Świętem Wszystkich Świętych dobowe stężenie pyłów w krakowskim powietrzu wynosi 200 mikrogramów na metr sześcienny, a to trzykrotne przekroczenie normy wynoszącej 50 mikrogramów. W Krakowie od kilku dni panuje nieustający smog. Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego poinformował o wypływających zagrożeniach z powodu zanieczyszczenia. Winne są tu prawdopodobnie wzmożony ruch komunikacyjny przed i w czasie Wszystkich Świętych, zanieczyszczenia ze zniczy zapalonych na grobach w wielu miejscach Krakowa oraz niska emisja z pieców węglowych. Ponieważ zanieczyszczenia komunikacyjne oraz niska emisja są efektem spalania paliw kopalnych tym pilniejszą sprawą staje się wdrożenie technologii opartych na odnawialnych źródłach energii.

zobacz więcej

Koniec energetyki opartej na węglu?

aktualności 05 listopad, 2015

WWF donosi, że koncerny wydobywające węgiel są na skraju przepaści finansowej w skali globalnej.  Większość inwestycji skupia się teraz w sektorze energetyki odnawialnej. W 2014 roku np. w Europie prawie 80% przyłączeń mocy w elektroenergetyce było w technologii wykorzystującej OZE. Wielkie banki, takie jak Credit Agricole i Bank of America, ograniczają pożyczki na inwestycje węglowe. Obawy związane ze zmianami klimatu, środowiskiem naturalnym i wpływem na zdrowie ludzi coraz bardziej zachęcają rządy do nakładania obostrzeń na wykorzystanie węgla.

zobacz więcej

W Polsce brak spółdzielni energetycznych?

aktualności 03 listopad, 2015

W wielu krajach europejskich spółdzielnie energetyczne działają prężnie. W Niemczech sektor ten rozwija się od wielu lat  i w 2013 roku działało tam 888 spółdzielni energetycznych. Niektóre mają nawet kilkuset członków. Wiele spółdzielni działa również w Wielkiej Brytanii, Danii, Holandii, Szwecji i Belgii, a od niedawna także we Francji, Hiszpanii, Chorwacji i Grecji. Powstawanie spółdzielni energetycznych ma związek z chęcią uniezależnienia się konsumentów od warunków panujących na rynku energetycznym oraz chęć uniezależnienia się od importu energii z zagranicy. Rozwój spółdzielni energetycznych oznacza rozwój energetyki rozproszonej, a to pociąga za sobą liczne korzyści – zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego, zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych oraz demokratyzację sektora energetycznego. W Polsce spółdzielnie takie dotąd nie powstawały, ale nowelizacja Prawa energetycznego w 2013 roku być może otworzy spółdzielniom nowe możliwości.

zobacz więcej

Wyzwanie dla Polski - budowa nowego modelu rynku energetycznego

aktualności 30 październik, 2015

Prezes Tauronu Jerzy Kurella nie ocenia tego zadania jako łatwe do zrealizowania. Pierwszy element związany z budową silnej grupy paliwowo-energetycznej to nabycie części kopalni Brzeszcze. Przedwstępną warunkową umowę sprzedaży aktywów kopalni przedstawiciele Tauronu i Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali 19 października 2015 r. Kurella wziął udział w debacie "Sprawne i efektywne państwo" zorganizowanej drugiego dnia Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growt. W ciągu najbliższych niecałych 10 lat na inwestycje, zmierzające do przebudowania rynku energetycznego, potrzeba ponad 130 mld zł. Tauron Polska Energia zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa Tauron obejmuje swym działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce.

zobacz więcej

 

Kategorie