Powstało nowe Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk
17 września 2015 r. w Jabłonnie koło Warszawy otwarto nowe Centrum Badawcze Polskiej Akademii Nauk – Konwersja energii i źródła odnawialne (KEZO). Prowadzone będą tam prace nad technologiami pozyskiwania i wykorzystywania energii odnawialnej, głównie chodzi tu głównie o tzw. technologiach plus energetycznych. Są to metody pozwalające produkować większą ilość energii dla rozmaitych obiektów, niż te obiekty są w stanie zużyć. Inwestycja kosztowała 90 mln zł i składa się z pięciu laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą.
Toyota inwestuje w instalacje hybrydowe
W Japonii wprowadzono do sprzedaży pierwszy seryjnie produkowany samochód napędzany wodorem. Jest to Toyota Mirai. Wkrótce wprowadzona ona zostanie na rynek europejski. Z pewnością jest to krok do upowszechnienia tej technologii. Wodór uzyskuje się obecnie przede wszystkim w procesie reformingu metanu przy użyciu pary wodnej. Rafinerie pozyskują go także z ropy naftowej, kolejnym procesem jest gazyfikacja węgla. Możliwe jest też „wyprodukowanie” go przez organizmy żywe i farmy takiej biomasy również są prowadzone. Jest to ciągle drogi proces. Koncern wraz z władzami lokalnymi w Japonii uruchomił projekt mający na celu drastyczne obniżenie kosztów produkcji wodoru z wody. Pierwszym celem jest zorganizowanie całościowego niskoemisyjnego systemu produkcji i dystrybucji wodoru, opartego na odnawialnych źródłach energii - przede wszystkim na elektrowniach wiatrowych.
Ikea chce zainwestować w OZE
Działający w Polsce oddział Ikei będzie inwestować we własne odnawialne źródła wytwarzania energii elektrycznej i już za kilka miesięcy chciałby zostać firmą samowystarczalną energetycznie. Oznacza to wytwarzanie takich ilości energii ze źródeł odnawialnych, ile jest zużywanych przez Grupę Ikea w Polsce. Ikea odnotowuje szybki wzrost sprzedaży otwarty został także nowy sklep w Bydgoszczy. Tym samym Polska nadal stanowi jeden z najszybciej rosnących rynków dla Grupy Ikea.
Konkurs „Postaw na Słońce”
Fundacja BOŚ zorganizowała ogólnopolski konkurs dla uczniów na temat odnawialnych źródeł energii. W ramach konkursu badawczego uczniowie mieli przeprowadzać (z pomocą nauczyciela) analizy energetyczne budynków szkolnych i mieszkalnych, a następnie dobierać odpowiednie mikroinstalacje fotowoltaiczne. Częścią konkursu było również prowadzenie kampanii edukacyjnych i informacyjnych promujących korzyści związane z wykorzystaniem OZE nie tylko wśród swoich kolegów i koleżanek, ale również w środowisku lokalnym. W ramach konkursu uczniowie tworzyli również sopty reklamowe wyjaśniające pojęcie prosument. Uczestnicy konkursu mogli korzystać z fachowego wsparcia przez cały okres trwania projektu, ponieważ Fundacja BOŚ udostępniła im specjalne kalkulatory, modele i inne szczegółowe materiały, które pomagały w realizacji zadań.