121 gmin otrzymało dotacje na montaż mikroinstalacji OZE

aktualności 07 wrzesień, 2015

Dofinansowania te zostały przyznane w ramach PROW (Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich). Największym zainteresowaniem w gminach cieszyły się instalacje fotowoltaiczne, które będą realizowane w prawie 90 spośród 121 gmin. Kilka gmin zainwestuje w instalacje hybrydowe - jedna z gmin pokusiła się o hybrydę fotowoltaiki z małą elektrownią wiatrową. Większość instalacji hybrydowych to fotowoltaika z pompami ciepła. Inwestycje muszą być zakończone do końca września lub początku października.

zobacz więcej

Sierpniowy kryzys energetyczny

aktualności 03 wrzesień, 2015

W sierpniu 2015 r. po raz pierwszy od długiego czasu wprowadzono reglamentację dostaw energii elektrycznej i to w znacznym stopniu  – 20-go stopnia zasilania. Powód rekordowe upały, które dotknęły całą Europę. Im bardziej zdywersyfikowany system energetyczny danego kraju, tym z reguły sieć energetyczna lepiej jest w stanie poradzić sobie z niesprzyjającymi czynnikami. W związku z tym eksperci wskazują na konieczność daleko idących zmian w strategii energetycznej. W kryzysowym dniu 11 sierpnia br., po którym Polskie Sieci Energetyczne wprowadziły 20-sty stopień zasilania, a rząd umożliwił ograniczanie dostaw energii do 8 tys. odbiorców przemysłowych, cena energii na giełdzie skoczyła dziesięciokrotne, a państwowe koncerny w sytuacji deficytu dostaw energii zaledwie w ciągu kilku godzin zarobiły extra 10 mln zł. Następnego dnia, już przy 20-tym stopniu zasilania, cena spadła do „normalnego poziomu”, ale zaskoczeni, nieprzygotowani na ograniczenia odbiorcy energii ponieśli w kilku godzinach straty rzędu 100 mln zł.

zobacz więcej

Europa potęgą na rynku pelletu

aktualności 31 sierpień, 2015

Według raportu Europejskiego Stowarzyszenia Biomasy Europa zużywa 4 razy więcej pelletu niż reszta świata - 2013 roku było to 19 milionów ton pelletu drzewnego. Z prognoz wynika, że ilość ta będzie wzrastać z roku na rok. Zużywany był on głównie na potrzeby sektora energetycznego i grzewczego. Znacznie mniej pelletu drzewnego zużywa się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Sektor biomasowy w Europie stworzył miejsca pracy dla blisko 490 tysięcy mieszkańców, zaś jego rozwój wyprzedza oczekiwania rządu.

Polska jest na 7 miejscu w rankingu największych europejskich producentów biomasy. Prognozy na rozwój tego sektora są pomyślne.

zobacz więcej

Polityka energetyczna Polski do 2050 roku

aktualności 27 sierpień, 2015

Z zaprezentowanej w środę w resorcie gospodarki ,,Polityki energetycznej Polski do 2050 roku” wynika, że w polskiej energetyce nadal największe znaczenie posiadać będzie węgiel kamienny i brunatny. Interesującą kwestią może być również powstanie elektrowni atomowej w Polsce. Uruchomienie pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce planowane jest na 2027-2029 rok, czyli później niż  pierwotnie planowano. Z zapisów Polityki Energetycznej Polski (PEP) wynika też, że gaz ziemny będzie paliwem wykorzystywanym przez przemysł i elektroenergetykę jako tzw. moc szczytowa i zapewniająca moc rezerwową dla odnawialnych źródeł energii (OZE). Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział, że według zapisanych w PEP założeń, udział polskich OZE w energii pierwotnej to ok. 15 proc., w energii finalnej ok. 18 proc. w 2035 r. i ponad 20 proc. w 2050 r. Jednym z najważniejszych zapisów PEP jest dywersyfikacja dostaw importowanych surowców energetycznych.

zobacz więcej

Jak walczyć z nadmiarem dwutlenku węgla?

aktualności 25 sierpień, 2015

Tauron stoi na czele konsorcjum które pracuje nad rozwiązaniem mogącym zrewolucjonizować sektor energetyczny. Chodzi tu o przekształcenie dwutlenku węgla, powstającego m.in. w procesach spalania paliw kopalnych na tzw. gaz syntezowy. Gaz ten będzie powstawał w wyniku reakcji dwutlenku węgla z wodorem pochodzącym z procesu elektrolizy. Proces ten ma być zasilany nadwyżką taniej energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych w tzw. dolinach obciążeń (przy zmniejszonym zapotrzebowaniu, np. nocą). Jeśli uda się opracować technologię pozwalającą na wdrożenie tego rozwiązania pozwoli to zmniejszyć skalę dwóch problemów – zagospodarować nadwyżki energii z odnawialnych źródeł energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku.

zobacz więcej

 

Kategorie