Biogazownie rolnicze w Polsce

aktualności 10 lipiec, 2015

Biogazownie rolnicze w Polsce są w trudnej sytuacji. Biogaz uznawany jest za jedno z bardziej stabilnych odnawialnych źródeł energii, bo jego produkcja nie jest związana z warunkami atmosferycznym.

Kłopoty wytwórców energii z biogazu wzięły się przede wszystkim z powodu spadku cen tzw. zielonych certyfikatów. Dlatego PSL chce wprowadzić do systemu świadectw pochodzenia dodatkowy obowiązek umarzania świadectw pochodzenia energii elektrycznej z biogazu . Nowe regulacje miałyby wejść w życie z początkiem przyszłego roku. W polskich warunkach budowanie dużych biogazowni powyżej 1 MW obarczone jest ryzykiem ze względu na rozdrobnienie gospodarstw rolnych i ewentualne problemy z dostawami surowca. Najbardziej korzystne wydaje się budowanie małych biogazowni dopasowanych do możliwości gospodarstwa rolnego i przeznaczonych do produkcji prądu przede wszystkim na własny użytek.

zobacz więcej

Rekordowy spadek cen Zielonych Certyfikatów

aktualności 08 lipiec, 2015

Wsparcie odnawialnych źródeł energii (OZE) spadło blisko najniższego poziomu w historii. Podobnie niskie ceny zanotowano jedynie w lutym 2013 roku, a więc tylko raz w dziesięcioletniej historii systemu wsparcia OZE.

System zielonych certyfikatów  to mechanizm wsparcia produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł. W Polsce funkcjonuje on od 1 października 2005 r. Zielone certyfikaty są prawami majątkowymi wydawanymi przez Prezesa URE świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł. Podmiotowi wytwarzającemu energię elektryczną w odnawialnym źródle energii wydaje się świadectwo jej pochodzenia.. Ilość wygenerowanych zielonych certyfikatów odpowiada ilości energii wykazanej w danym świadectwie. Zielone certyfikaty są zbywalne. W Polsce handel nimi odbywa się na Towarowej Giełdzie Energii na specjalnie do tego zorganizowanym Rynku Praw Majątkowych.

 

zobacz więcej

Czy warto inwestować w energetykę obywatelską?

aktualności 06 lipiec, 2015

Większość energii w Polsce produkowana jest w ponad 50 elektrowniach i elektrociepłowniach. Większość z nich zlokalizowana jest na południu Polski. Polski model energetyki można więc określić jako scentralizowany. Jest on stosunkowo ryzykowny – łatwo wtedy o przerwy w dostawie energii. Rozwiązaniem może być rozwój energetyki rozproszonej, opartej na małych, lokalnych źródłach, bazujących głównie na energii odnawialnej. W razie awarii sieci, duża ilość małych źródeł energii zabezpieczyłaby cały kraj przed odłączeniem od dostaw prądu i ciepła. Doskonałym rozwiązaniem wydaje się tu być właśnie energetyka obywatelska. Energetyka obywatelska powinna się wiązać z oszczędnościami w budżecie domowym i większą kontrolą nad dostawami energii, powinna także zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne, i nie tylko na poziomie gospodarstw domowych. Energetyka obywatelska może dotyczyć pojedynczych gospodarstw domowych, może także przybierać kształt spółek cywilnych lub spółdzielni.

zobacz więcej

Dom samowystarczalny energetycznie

aktualności 03 lipiec, 2015

W obliczu  wyczerpywania się paliw kopalnych coraz bardziej kusząca staje się wizja budownictwa energooszczędnego, a może nawet samowystarczalnego ekologicznie. Prąd dostarczany jest zwykle z elektrowni, ale przecież możliwa jest również jego samodzielna produkcja przez ogniwa fotowoltaiczne zainstalowane na dachu, przydomową minielektrownię wiatrową czy wodną. Instalacja kolektorów słonecznych pozwala na ogrzanie budynku i wody użytkowej. Budynki ekologiczne są najczęściej wyposażone w pompy ciepła. Czerpią one ciepło z wody, powietrza lub ziemi, a wybór rodzaju pompy jest uzależniony od warunków panujących na danym terenie. Największą sprawność osiągają wodne pompy ciepła, a najmniejszą powietrzne, ale mimo że temperatura powietrza znacznie się waha, te drugie i tak są skutecznym sposobem na ogrzewanie. Produkcja energii to nie wszystko, dom musi być również energooszczędny zbudowany we właściwy sposób i z odpowiednich materiałów.Być może tegoroczne zmiany w Ustawie o odnawialnych źródłach energii zachęcą Polaków do samodzielnej produkcji energii elektrycznej.

zobacz więcej

Prosument – szansa na zwiększenie produkcji energii odnawialnej dla osób fizycznych, wspólnot i spółdzielni oraz jednostek samorządu terytorialnego.

aktualności 01 lipiec, 2015

Oto lista Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którymi NFOŚiGW podpisał umowy na udostępnienie środków na przedsięwzięcia realizowane w ramach programu "Prosument":

·  WFOŚiGW we Wrocławiu

·  WFOŚiGW w Szczecinie

·  WFOŚiGW w Krakowie

·  WFOŚiGW w Gdańsku

·  WFOŚiGW w Olsztynie

·  WFOŚiGW w Rzeszowie

·  WFOŚiGW w Toruniu

Osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym mają szanse na uzyskanie dofinansowania do instalacji OZE jedynie poprzez 3 jednostki WFOŚiGW: w Toruniu, Olsztynie i Szczecinie.

zobacz więcej

 

Kategorie