Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w UE?

aktualności 22 kwiecień, 2015

Aż 97% mieszkańców polskich miast jest narażonych na stężenia pyłów powyżej poziomu rekomendowanego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pyły takie w znacznym stopniu są skutkiem spalania paliw kopalnych, głównie węgla. Stosowanie technologii OZE w znaczącym stopniu mogłoby zmniejszyć skalę problemu. Wdychanie zanieczyszczeń takich jak pyły zawieszone, szkodliwych gazów i metali ciężkich powoduje m.in. choroby układu oddechowego i krwionośnego. Szacuje się, że co roku z powodu złej jakości powietrza przedwcześnie umiera w Polsce ok. 45 tysięcy osób. Reakcja rządu ogranicza się do opublikowania przez Ministerstwo Środowiska Krajowego Programu Ochrony Powietrza (KPOP). Przedstawiony Program opracowany przez resort środowiska nie jest źródłem powszechnie obowiązującego prawa, a jedynie dokumentem o charakterze strategicznym wyznaczającym niewiążące prawnie cele i kierunki działań.

zobacz więcej

Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce do roku 2030

aktualności 21 kwiecień, 2015

Podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC) 2015 przedstawiciele rządu oraz firm związanych z branżą energetyczną dyskutować będą na temat sytuacji energetycznej w Polsce. Ważne miejsce w niej zajmują efektywność energetyczna - związana ściśle z pojęciem oszczędzania energii oraz energetyka odnawialna. Cele jakie kraje Unii Europejskiej mają osiągnąć do roku 2030 to redukcja emisji CO² o 40%, wzrost ilości energii produkowanej z odnawialnych źródeł energii do 27% i 27% poprawa efektywności energetycznej. 27 proc. cel poprawy efektywności energetycznej na 2030 rok to tylko cel orientacyjny, który zostanie poddany przeglądowi do 2020 roku z myślą o ustaleniu celu 30 proc. na poziomie unijnym. Komisja Europejska ma zaproponować wtedy priorytetowe sektory, w których można uzyskać znaczny wzrost efektywności energetycznej oraz sposoby działania w tym zakresie na szczeblu unijnym.

zobacz więcej

Światowy Dzień Ziemi - „Z energią zmieńmy źródła”

aktualności 21 kwiecień, 2015

Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia – to największe ekologiczne święto świata. Obchodzi się je obecnie w 192 krajach. Głównym zadaniem tego święta jest przybliżenie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, szeroko pojęta edukacja w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Obchody Światowego Dnia Ziemi w 2015 poświęcone będą promocji odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Efektywność energetyczna i energia odnawialna są uznawane za bliźniacze filary zrównoważonej polityki energetycznej. W wielu państwach uznaje się także, że efektywność energetyczna przynosi korzyści dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ może przyczynić się do ograniczania poziomu importu energii z zagranicy i może spowolnić tempo wyczerpywania krajowych zasobów energii.

Hasło Dnia Ziemi na rok 2015 to „Z energią zmieńmy źródła”.

zobacz więcej

Czy na zielonej energii da się zarobić?

aktualności 16 kwiecień, 2015

Inwestycje w odnawialne źródła energii wydają się być stosunkowo opłacalne. Przypuszczalnie zysk z takiej inwestycji wynieść może ok. 10 proc. w skali roku, czyli około trzy razy więcej niż na lokacie w banku. Konieczne jest oczywiście poniesienie nakładów inwestycyjnych, koszt montażu kolektora na domku jednorodzinnym wynosi od 10 do 14 tysięcy zł. Koszty instalacji fotowoltaicznej są jeszcze wyższe. Jednak dzięki nowej Ustawie o odnawialnych źródłach energii i poprawce prosumenckiej montaż takiej instalacji powinien okazać się opłacalny.

zobacz więcej

Transport zbiorowy pomaga oszczędzać energię

aktualności 14 kwiecień, 2015

Wyniki badań wskazują, że coraz chętniej korzystamy z transportu zbiorowego, zwłaszcza autobusów i tramwajów w dużych miastach. Jest to oczywiście korzystna sytuacja z punktu widzenia ochrony środowiska, emisji gazów cieplarnianych i dbałości o klimat. We Wrocławiu i Gdańsku wyraźnie wzrosła liczba pasażerów, w Warszawie i Lublinie sprzedano więcej biletów. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele: korki w miastach,  nowe trasy tramwajowe, nowoczesne pojazdy. Niestety ta korzystna dla środowiska tendencja widoczna jest jedynie w miastach, na terenach wiejskich samochód pozostaje wiodącym środkiem transportu.

zobacz więcej

 

Kategorie