Czas na lepsze piece?

aktualności 27 październik, 2017

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. poz. 1690) sprawia, że ze sklepów powinny zniknąć kotły najgorszej jakości. Rozporządzenie dotyczy pieców używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach o mocy od 0 do 500 kW. Nowe prawo określa maksymalny poziom emisji pyłu czy dwutlenku węgla, które mogą wytwarzać kotły. Zakazany będzie również montaż w piecach rusztu awaryjnego, który de facto umożliwia spalenie w nich odpadów. Ponadto określony został okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Piece, które powstały przed 1 października 2017 r., będzie można kupić i użytkować jedynie do końca czerwca 2018 r.

zobacz więcej

Jacht zasilany wodorem okrąży kulę ziemską

aktualności 05 wrzesień, 2017

Jak donosi portal www.odnawialnezrodlaenergii.pl w rejs dookoła świata wyruszył właśnie pierwszy jacht zasilany wodorem. Nosi on nazwę Energy Observer.  Rejs potrwa przypuszczalnie około 6 lat. Wodór wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej przy wykorzystaniu energii ze słońca, wiatru i ruchu fal. Inicjatorami przedsięwzięcia są Victorien Erussard, żeglarz i oficer marynarki handlowej, oraz Jérôme Delafosse, podróżnik i autor filmów dokumentalnych. Przedsięwzięcie wspiera Toyota, która dostarczyła załodze 8 samochodów, które będą wykorzystywane podczas postojów w portach. W najbliższych miesiącach Energy Observer odwiedzi Cherbourg, Nantes, Bordeaux, Marsylię, Toulon i Monako. Następnie jacht okrąży Morze Śródziemne i wyruszy na północ Europy.

zobacz więcej

Elektrownia jądrowa w Belgii grozi awarią

aktualności 05 wrzesień, 2017

Energia jądrowa uznawana jest za w miarę bezpieczną dla środowiska naturalnego, o ile elektrownia działa sprawnie. Jednak awarie niestety zdarzają się. Jak donosi portal www.wp.pl istnieje takie niebezpieczeństwo jeśli chodzi o belgijską elektrownię jądrową Tihange, która od lat straszy awarią. Nie byłaby to zresztą pierwsza taka sytuacja. Dlatego rozpoczęto wydawanie okolicznej ludności tabletek z wysoko stężonym jodem, gdyż w razie awarii z pewnością nie udało by się tego zrobić na czas. Leki te przeznaczone są dla osób, które nie ukończyły 45 roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osobom starszym Komisja Ochrony Radiologicznej odradza przyjmowanie tabletek ze względu na skutki uboczne.

zobacz więcej

Dwutlenek węgla wrogiem klimatu

aktualności 05 wrzesień, 2017

Produkuje go każdy z nas. Jak donosi portal klimatdlaziemi.pl:

- Lot samolotem na wakacje na odległość 4000 km to emisja gazów cieplarnianych odpowiadających ponad 2 tony CO2

- Jazda średniej wielkości samochodem na odległość 30 kilometrów to emisja do atmosfery 5 kg CO2 – ilość, którą spore drzewo pochłania w ciągu całego roku

- Ludzie emitują do atmosfery ponad 100 razy więcej CO2 niż wulkany

zobacz więcej

Stacje Orlenu coraz bardziej samowystarczalne energetycznie

aktualności 12 lipiec, 2017

Jak donosi portal www.odnawialnezrodlaenergii.pl na stacjach Orlenu mają powstać siłownie wiatrowe pełniące jednocześnie rolę masztu reklamowego. Ma to na celu zwiększenie samowystarczalności energetycznej obiektów Orlenu. Wytworzona energia w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw. Ewentualne nadwyżki mogą zostać wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej. Turbiny mają być tak skonstruowane aby pracować przez cały rok niezależnie od kierunku wiatru nawet przy niskiej prędkości wiatru. Ponadto turbiny mają być ciche, aby nie przeszkadzać pracownikom i klientom stacji.

zobacz więcej

 

Kategorie