Zostań prosumentem i zyskaj 30-procentową dotację ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

aktualności 27 październik, 2017

Słowo prosument oznacza jednocześnie producent i konsument zielonej energii. Łatwiej nim zostać pozyskując fundusze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Preferencyjne finansowanie mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii to sposób na zmniejszenie domowych rachunków za energię elektryczną oraz kosztów ogrzania domu. Oferta skierowana jest do:
  • osób fizycznych posiadających prawo do dysponowania budynkiem mieszkalnym
  • wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych zarządzających budynkami mieszkalnymi wielorodzinnymi.

Wsparcie finansowe można uzyskać na zakup i montaż

- małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej lub ciepła,

- źródła ciepła opalane biomasą

- pompy ciepła

- kolektory słoneczne

- systemy fotowoltaiczne

- małe elektrownie wiatrowe

 

Więcej informacji https://www.bosbank.pl/klienci-indywidualni/finansowanie-twoich-marzen/kredyty-dla-domu/kredyty/ekokredyt-prosument-ii

zobacz więcej

Czas na lepsze piece?

aktualności 27 październik, 2017

Rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 1 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe (Dz.U. poz. 1690) sprawia, że ze sklepów powinny zniknąć kotły najgorszej jakości. Rozporządzenie dotyczy pieców używanych w gospodarstwach domowych oraz małych i średnich zakładach o mocy od 0 do 500 kW. Nowe prawo określa maksymalny poziom emisji pyłu czy dwutlenku węgla, które mogą wytwarzać kotły. Zakazany będzie również montaż w piecach rusztu awaryjnego, który de facto umożliwia spalenie w nich odpadów. Ponadto określony został okres przejściowy na kotły wyprodukowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Piece, które powstały przed 1 października 2017 r., będzie można kupić i użytkować jedynie do końca czerwca 2018 r.

zobacz więcej

Jacht zasilany wodorem okrąży kulę ziemską

aktualności 05 wrzesień, 2017

Jak donosi portal www.odnawialnezrodlaenergii.pl w rejs dookoła świata wyruszył właśnie pierwszy jacht zasilany wodorem. Nosi on nazwę Energy Observer.  Rejs potrwa przypuszczalnie około 6 lat. Wodór wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej przy wykorzystaniu energii ze słońca, wiatru i ruchu fal. Inicjatorami przedsięwzięcia są Victorien Erussard, żeglarz i oficer marynarki handlowej, oraz Jérôme Delafosse, podróżnik i autor filmów dokumentalnych. Przedsięwzięcie wspiera Toyota, która dostarczyła załodze 8 samochodów, które będą wykorzystywane podczas postojów w portach. W najbliższych miesiącach Energy Observer odwiedzi Cherbourg, Nantes, Bordeaux, Marsylię, Toulon i Monako. Następnie jacht okrąży Morze Śródziemne i wyruszy na północ Europy.

zobacz więcej

Elektrownia jądrowa w Belgii grozi awarią

aktualności 05 wrzesień, 2017

Energia jądrowa uznawana jest za w miarę bezpieczną dla środowiska naturalnego, o ile elektrownia działa sprawnie. Jednak awarie niestety zdarzają się. Jak donosi portal www.wp.pl istnieje takie niebezpieczeństwo jeśli chodzi o belgijską elektrownię jądrową Tihange, która od lat straszy awarią. Nie byłaby to zresztą pierwsza taka sytuacja. Dlatego rozpoczęto wydawanie okolicznej ludności tabletek z wysoko stężonym jodem, gdyż w razie awarii z pewnością nie udało by się tego zrobić na czas. Leki te przeznaczone są dla osób, które nie ukończyły 45 roku życia, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Osobom starszym Komisja Ochrony Radiologicznej odradza przyjmowanie tabletek ze względu na skutki uboczne.

zobacz więcej

Dwutlenek węgla wrogiem klimatu

aktualności 05 wrzesień, 2017

Produkuje go każdy z nas. Jak donosi portal klimatdlaziemi.pl:

- Lot samolotem na wakacje na odległość 4000 km to emisja gazów cieplarnianych odpowiadających ponad 2 tony CO2

- Jazda średniej wielkości samochodem na odległość 30 kilometrów to emisja do atmosfery 5 kg CO2 – ilość, którą spore drzewo pochłania w ciągu całego roku

- Ludzie emitują do atmosfery ponad 100 razy więcej CO2 niż wulkany

zobacz więcej

 

Kategorie