Bruksela przeciwko elektrowniom atomowym?

aktualności 05 kwiecień, 2019

Jak donosi portal www.pch24.pl Parlament Europejski zagłosował za regulacją wykluczającą energię jądrową z unijnej zielonej certyfikacji inwestycyjnej. W ten sposób kraje, które chciałyby odejść od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej będą miały utrudniony dostęp do kredytów. ,,Zielona” taksonomia OZE wyklucza oczywiście również paliwa kopalne oraz gaz ziemny. Ten „proces” wykluczania niektórych przedsiębiorców z dostępu do rynku kapitałowego, jest w fazie początkowej. Regulacje nie będą miały z pewnością natychmiastowego przełożenia na rynek, ale polityka ta ma być kontynuowana również w przyszłości.

zobacz więcej

Młodzież walczy o czyste powietrze

aktualności 19 marzec, 2019

15 marca 2019 r. młodzież wyległa na ulice domagając się zmian w polityce klimatycznej zarówno w Polsce, jak i na świecie. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny miał miejsce w 500 miastach w 50 krajach na świecie. Akcję zapoczątkowała 16-latka ze Szwecji Greta Thunberg ze Szwecji. Greta ubiegłej jesieni uczestniczyła w szczycie COP24 w Katowicach. Głośnym echem odbiło się również jej wystąpienie na forum ekonomicznym w Davos.

zobacz więcej

Uchwały antysmogowe nieskuteczne?

aktualności 19 marzec, 2019

Jak donosi Rzeczypospolita uchwały antysmogowe posiada dziewięć polskich województw. Nie przekłada się to jednak na stan powietrza w naszym kraju . Jednak ze względu na 10 letni okres wdrażanie tych uchwał sytuacja właściwie pozostaje bez zmian. Ciągle dopuszczone jest używanie paliw stałych – węgla i drewna. Wolne jest również tempo wymiany pieców na bardziej przyjazne środowisku. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie od lat wymienia się piece, istnieje tam również zakaz używania paliw stałych.

zobacz więcej

Dofinansowanie instalacji OZE dla przedsiębiorców

aktualności 12 marzec, 2019

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel 200 mln zł w ramach 5 naboru z Funduszu Spójności.  Konkurs odbywa się w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej. Wsparcie kierowane jest na budowę nowych lub przebudowę jednostek wytwarzania energii cieplnej wykorzystujących biomasę (powyżej 5 MWth), energię promieniowania słonecznego (powyżej 2 MWth) lub energię geotermalną (powyżej 2 MWth). Elementem projektu może być przyłącze do sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii).

zobacz więcej

Polacy inwestują w słońce

aktualności 12 marzec, 2019

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl coraz więcej Polaków decyduje się na zakładanie instalacji korzystających z energii słonecznej. Rok 2018 okazał rekordowy pod tym względem. Przyczyny tego to: postęp techologiczny w zakresie urządzeń OZE, zmniejszona biurokracja w porównaniu do stanu sprzed kilku lat, proste rozliczanie nadwyżek produkowanej energii. PGE Dystrybucja przyłączyła do swojej sieci w 2018 roku więcej mikroinstalacji niż we wszystkich wcześniejszych latach razem wziętych. Tauron w ubiegłym roku przyłączył ponad 8 tys. mikroinstalacji (to dwukrotnie więcej niż w całym 2017 r).

zobacz więcej

 

Kategorie