Według MSZ ustawa wiatrakowa niezgodna z prawem unijnym?

aktualności 18 kwiecień, 2016

Ustawa wiatrakowa reguluje minimalną odległość wiatraków od lasów oraz zabudowań, zakłada że wiatrak ustawiony może być od tych obiektów w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność jego wysokości. Ograniczy to z pewnością możliwość stawiania nowych elektrowni wiatrowych, ale również możliwość budownictwa na terenach, gdzie już w tej chwili działają elektrownie wiatrowe. Jak donosi gazeta wyborcza Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest zdania, że ustawa wiatrakowa dyskryminuje jeden rodzaj energii. Jak donosi Gazeta Wyborcza w opinii wiceministra spraw zagranicznych Konrada Szymańskiego projekt ustawy nie zawiera żadnego uzasadnienia wskazującego na konieczność ustanowienia takich wymagań odległościowych. Dyskusyjna jest również kwestia opłat za czynności Urzędu Dozoru Technicznego. Według projektu ustawy opłaty mają wynieść nawet 1 % wartości inwestycji budowy farmy, za badania techniczne trzeba by płacić kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych. MSZ uważa, że takie opłaty powinny być "rozsądne i proporcjonalne do kosztów tych procedur".

zobacz więcej

Wenezuela broni się przed blackoutem

aktualności 18 kwiecień, 2016

Jak donosi portal www.wnp.pl w Wenezueli w 2010 roku doszło do poważnego kryzysu energetycznego, a obecnie regularnie dochodzi do przerw w dostawach prądu, głównie na prowincji. Powodem problemów jest panująca w kraju susza związana ze zjawiskiem El Ninio. Ponad połowa energii w kraju produkowana jest w hydroelektrowniach. Rozwiązaniem problemu ma być skrócenie tygodnia pracy. Na początku kwietnia  Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zaapelował także do obywateli o zmniejszenie zużycia prądu. Ogłosił, że na dwa miesiące zmniejsza liczbę dni roboczych z pięciu do czterech w tygodniu. Jest to decyzja w pewien sposób kontrowersyjna, zwłaszcza biorąc pod uwagę sytuację gospodarczą kraju.

zobacz więcej

Szkocja nie będzie już produkować energii z węgla

aktualności 08 kwiecień, 2016

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl elektrownia Longannet, która w momencie powstania czyli w latach 60 tych XX w., była największą elektrownią węglową w Europie, została zamknięta. Pod koniec marca 2016 r. wyłączono jej ostatni blok. W ostatnich latach ta właśnie elektrownia była trzecim co do wielkości po Bełchatowie i angielskiej Drax źródłem emisji CO2 w UE. Elektrownia przynosiła straty spowodowane głównie opłatami za emisję CO2 i niekorzystnym taryfami przesyłowymi. Te ostatnie mają za zadanie zapobiec przesyłowi energii na duże odległości.

zobacz więcej

Ustawa wiatrakowa i jej konsekwencje dla budownictwa

aktualności 08 kwiecień, 2016

Ustawa odległościowa, która reguluje minimalną odległość wiatraków od lasów, zakłada że wiatrak ustawiony może być w odległości nie mniejszej niż dziesięciokrotność jego wysokości. Oczywiście pociągnie to za sobą straty finansowe wśród inwestorów w energetykę wiatrową. Jednak ustawa przyjęta w obecnym kształcie będzie miała również konsekwencje dla właścicieli nieruchomości. Na terenach gdzie wiatraki już stoją lub dopiero powstaną w odległości mniejszej niż 10-krotność wysokości wiatraka nie powstanie już żaden nowy dom mieszkalny. Jak donosi portal Wirtualna Polska taka sytuacja może dotyczyć 4 proc. terytorium całej Polski i odnosić się do nieruchomości wartych ponad 7 mld zł.

zobacz więcej

Instalacje OZE w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

aktualności 24 marzec, 2016

Planowane instalacje zastąpią działające dotąd kotłownie na olej opałowy. Jak donosi portal www.wnp.pl koszt planowanej inwestycji szacowany jest wstępnie na ok. 1 mln zł. Instalacje mają być źródłem zarówno energii cieplnej jak i elektrycznej. Planowana jest budowa głębinowych pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych. Według portalu www.wnp.pl na terenie części administracyjnej skansenu planuje się budowę pomp ciepła, natomiast panele fotowoltaiczne instalowane będą poza placówką, ale w bezpośrednim jej sąsiedztwie. Z pewnością wyzwaniem będzie takie przeprowadzenie prac, aby nie zaburzyć unikatowego charakteru i krajobrazu skansenu będącego przykładem oryginalnej, typowej zabudowy wiejskiej Mazowsza z przełomu XIX i XX wieku. Na terenie sierpeckiego skansenu od 2008 r. działa nowoczesny kompleks muzealno-wystawienniczy, a w 2015 r. otwarto nowoczesny kompleks Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego z hotelem, restauracją, basenem i salą widowiskowo-konferencyjną.

zobacz więcej

 

Kategorie