Czy Polska jest przygotowana na rozwój OZE?

aktualności 05 kwiecień, 2019

Jak donosi portal biznesalert.pl minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas posiedzenia Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa podkreślił nasz kraj chce rozwijać OZE oraz energetykę atomową,  stopniowo zaś odchodzić od węgla. Planowana jest redukcja udziału węgla w produkcji energii z ok. 77 proc. do 60 procent. Potwierdził również plany, że pierwszy blok elektrowni atomowej ma zostać oddany do użytku w 2033 roku, a do 2043 roku moc zainstalowana w elektrowniach jądrowych ma wynosić co najmniej 6 GW. Zdaniem ministra atom jest potrzebny do zapewnienia stabilnych dostaw energii i redukcji emisji CO2.

zobacz więcej

Bruksela przeciwko elektrowniom atomowym?

aktualności 05 kwiecień, 2019

Jak donosi portal www.pch24.pl Parlament Europejski zagłosował za regulacją wykluczającą energię jądrową z unijnej zielonej certyfikacji inwestycyjnej. W ten sposób kraje, które chciałyby odejść od tradycyjnych paliw kopalnych na rzecz energii odnawialnej będą miały utrudniony dostęp do kredytów. ,,Zielona” taksonomia OZE wyklucza oczywiście również paliwa kopalne oraz gaz ziemny. Ten „proces” wykluczania niektórych przedsiębiorców z dostępu do rynku kapitałowego, jest w fazie początkowej. Regulacje nie będą miały z pewnością natychmiastowego przełożenia na rynek, ale polityka ta ma być kontynuowana również w przyszłości.

zobacz więcej

Młodzież walczy o czyste powietrze

aktualności 19 marzec, 2019

15 marca 2019 r. młodzież wyległa na ulice domagając się zmian w polityce klimatycznej zarówno w Polsce, jak i na świecie. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny miał miejsce w 500 miastach w 50 krajach na świecie. Akcję zapoczątkowała 16-latka ze Szwecji Greta Thunberg ze Szwecji. Greta ubiegłej jesieni uczestniczyła w szczycie COP24 w Katowicach. Głośnym echem odbiło się również jej wystąpienie na forum ekonomicznym w Davos.

zobacz więcej

Uchwały antysmogowe nieskuteczne?

aktualności 19 marzec, 2019

Jak donosi Rzeczypospolita uchwały antysmogowe posiada dziewięć polskich województw. Nie przekłada się to jednak na stan powietrza w naszym kraju . Jednak ze względu na 10 letni okres wdrażanie tych uchwał sytuacja właściwie pozostaje bez zmian. Ciągle dopuszczone jest używanie paliw stałych – węgla i drewna. Wolne jest również tempo wymiany pieców na bardziej przyjazne środowisku. Wyjątkiem jest Kraków, gdzie od lat wymienia się piece, istnieje tam również zakaz używania paliw stałych.

zobacz więcej

Dofinansowanie instalacji OZE dla przedsiębiorców

aktualności 12 marzec, 2019

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na ten cel 200 mln zł w ramach 5 naboru z Funduszu Spójności.  Konkurs odbywa się w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, poddziałanie 1.1.1 Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej. Wsparcie kierowane jest na budowę nowych lub przebudowę jednostek wytwarzania energii cieplnej wykorzystujących biomasę (powyżej 5 MWth), energię promieniowania słonecznego (powyżej 2 MWth) lub energię geotermalną (powyżej 2 MWth). Elementem projektu może być przyłącze do sieci ciepłowniczej należące do beneficjenta projektu (wytwórcy energii).

zobacz więcej

 

Kategorie