Stacje Orlenu coraz bardziej samowystarczalne energetycznie

aktualności 12 lipiec, 2017

Jak donosi portal www.odnawialnezrodlaenergii.pl na stacjach Orlenu mają powstać siłownie wiatrowe pełniące jednocześnie rolę masztu reklamowego. Ma to na celu zwiększenie samowystarczalności energetycznej obiektów Orlenu. Wytworzona energia w pierwszej kolejności zostanie wykorzystana na potrzeby własne stacji paliw. Ewentualne nadwyżki mogą zostać wyprowadzone do sieci dystrybucyjnej. Turbiny mają być tak skonstruowane aby pracować przez cały rok niezależnie od kierunku wiatru nawet przy niskiej prędkości wiatru. Ponadto turbiny mają być ciche, aby nie przeszkadzać pracownikom i klientom stacji.

zobacz więcej

Toruń rozwija elektromobilność

aktualności 12 lipiec, 2017

Jak donosi portal www.odnawialnezrodlaenergii.pl 7 lipca 2017 r. doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy władzami Torunia a Energą. Podpisany on został przez Alicję Barbarę Klimiuk, wiceprezesa zarządu Energa SA, oraz Michała Zaleskiego, prezydenta miasta Torunia Dotyczy on  współpracy na rzecz rozwoju elektromobilności na terenie miasta. Program rozwoju elektromobilności polegać ma na rozbudowie elektrycznych form publicznego transportu zbiorowego. W mieście pojawią się autobusy elektryczne oraz punkty ładowania pojazdów. Realizacja projektu poprzedzona zostanie analizą transportu publicznego w mieście.

zobacz więcej

Elektrownia słoneczna w kształcie pandy

aktualności 12 lipiec, 2017

Jak donosi portal http://www.odnawialnezrodlaenergii.pl konstrukcja ta powstała pod koniec 2017 r w Chinach. Kształt elektrowni odpowiada symbolowi chińskiego państwa, ale jest również znakiem rozpoznawczym firmy Panda Green Energy. Znajduje się  w miejscowości Datong Shanxi ma moc 50 MW, ale w przyszłości ma sięgnąć 100 MW. Oryginalny kształt został osiągnięty przez użycie różnych rodzajów ogniw. Panda Green Energy zamierza realizować "Panda 100 Program", w ramach którego powstaną kolejne podobne instalacje.

zobacz więcej

Trendy na globalnym rynku energii

aktualności 19 kwiecień, 2017

Jak donosi portal wnp.pl jedną z prognozowanych zmian jest trend do całkowitego przechodzenia na energię odnawialną przez korporacje, a więc największe firmy na świecie. Google zamierza osiągnąć ten cel już w tym roku.

Obserwuje się również zmiany w modelach energetycznych państw. Nowy sposób na zagwarantowanie energii w szczycie zapotrzebowania polegać będzie m.in. na zapewnieniu jak największej ilości tanich źródeł odnawialnych. Do tej pory zwykle było tak, że tanią energię z węgla i wody uzupełniano droższą energią z gazu. W tej chwili odchodzi się zwykle od budowy rynków mocy bazujących na tradycyjnych elektrowniach.

Kolejny trend dotyczy samochodów elektrycznych. W 2017 roku po raz pierwszy w historii sprzedaż takich pojazdów ma przekroczyć liczbę 1 miliona sztuk.

Do pozycji światowego lidera w czystych, niskoemisyjnych technologiach zaczynają pretendować Chiny.

zobacz więcej

Biogaz w Polsce

aktualności 19 kwiecień, 2017

Jak donosi portal www.odnawialnezrodlaenergii.pl produkcja biogazu w Polsce znajduje się znacznie poniżej oczekiwań. Pomimo rozwiniętego rolnictwa i przetwórstwa spożywczego Polska w porównaniu do innych krajów produkuje mniej biogazu. Przez ostatnich 12 lat w Polsce powstało niewiele ponad 100 MW biogazowni rolniczych. Według opublikowanych niedawno danych Urzędu Regulacji Energetyki 1 stycznia 2017 roku w Polsce funkcjonowało 95 biogazowni rolniczych o łącznej mocy elektrycznej 103 MW oraz 206 biogazowni w pozostałych technologiach o sumarycznej mocy 130 MW. To o ok. 120 MW mniej niż potrzeba do zrealizowania celu na 2020 rok. Być może w zmianie tej sytuacji pomoże niesprzyjająca energetyce wiatrowej polityka.

zobacz więcej

 

Kategorie