Czy BOŚ da radę z obsługą wsparcia dla OZE?

aktualności 04 marzec, 2015

BOŚ S.A. okazał się jedynym bankiem, który zgłosił się do dystrybucji dotacji do mikroinstalacji OZE w ramach programu Prosument dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Niepokoje społeczne budzi fakt, że wnioski o dofinansowanie rozpatrywane będą w biurze centralnym w Warszawie, mimo posiadania przez bank placówek we wszystkich województwach, gdzie będą przyjmowane i obsługiwane wnioski. Emocje budzi pytanie czy bank da radę mimo to rozpatrywać wnioski w chronologicznej kolejności. Być może problem rozwiązałby należałoby elektroniczny system składania takich wniosków?

zobacz więcej

Ile można zarobić produkując energię z odnawialnych źródeł energii?

aktualności 04 marzec, 2015

Do tej pory niewiele osób indywidualnych decydowało się na produkcję energii w mikroinstalacjach. W rejestrach Urzędu Regulacji Energetyki widniało do tej pory jedynie 100 prosumentów produkujących prąd i jednocześnie korzystających z niego. Dzięki nowej ustawie dotyczącej odnawialnych źródeł energii można będzie produkować energię i odpsprzedawać jej nadwyżki po gwarantowanych cenach.

Z mikroinstalacji korzystających z energii wiatrowej, wodnej i słonecznej o mocy do 3 kW energię sprzedawać można będzie po cenie 75 groszy za kilowatogodzinę. Dla instalacji od 3 do 10 kW obowiązywała będzie stawka 65 groszy za kilowatogodzinę. Prosumenci wytwarzający energię z biogazu rolniczego w instalacjach od 3 do 10 kW i 55 groszy z biogazu ze składowisk oraz 45 groszy z oczyszczalni ścieków. Możliwe jest w tej chwili skorzystanie z dotacji na poziomie 20-40 % inwestycji połączone z preferencyjnym kredytem, dającym w sumie 100 proc. wsparcia inwestycji.

zobacz więcej

Bank wspierający odnawialne źródła energii

aktualności 03 marzec, 2015

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł z Bankiem Ochrony Środowiska umowę udostępnienia środków umożliwiającą klientom indywidualnym, wspólnotom i spółdzielniom mieszkaniowym pozyskanie dotacji i pożyczek na budowę mikroinstalacji OZE. Sprzedaż kredytów rozpocznie się na początku kwietnia 2015 r. Kredyt otrzymać można będzie na  zakup i montaż

- paneli fotowoltaicznych,

- małych wiatraków

- pomp ciepła

- kolektorów słonecznych

- kotłów na biomasę,

- układów mikrokogeneracyjnych (w tym małe biogazownie)

 

Dotacje takie stanowić mogą 20-40% dofinansowania w zależności od rodzaju instalacji. Klienci mogą liczyć również na dotacje w wysokości od oraz pożyczki oprocentowane na 1% w skali roku na koszty kwalifikowane. Zachęty finansowe mają na celu umożliwienie klientom produkcję prądu i ciepła z możliwością sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej  do sieci bez inwestowania dużych ilości środków własnych.

zobacz więcej

Poprawka prosumencka utrzymana!

aktualności 27 luty, 2015

W odbywającym się 20 lutego 2015 r. głosowaniu posłowie odrzucili wprowadzone w Senacie zmiany zmniejszające wsparcie dla najmniejszych instalacji OZE i utrzymali w mocy poprawkę dającą obywatelom szansę na opłacalną produkcję energii. Odpowiedzieli tym samym na apele obywateli, którzy chcą mieć w swoich domach własne odnawialne źródła energii elektrycznej, czyli np. panele fotowoltaiczne. Ustawa o OZE odbiła się szerokim echem w mediach i wzbudziła duże zainteresowanie społeczne.

Poprawka sejmowa umożliwia obywatelom możliwość sprzedaży energii po gwarantowanej cenie w zależności od wielkości i technologii przez 15 lat pracy domowej elektrowni. W pierwszym roku, na przykład instalacje fotowoltaiczne do 3 kW otrzymają cenę gwarantowaną 75 gr za kWh. Wprowadzenie taryfy gwarantowanej zwiększy opłacalność inwestycji w urządzenia OZE, które zamortyzuje się już po 8-10 latach. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami instalacje energetyki odnawialnej pojawią się w około 200 tysiącach polskich gospodarstw. Przygotowany został także plan wsparcie finansowego dla osób chcących zainwestować w mikroinstalacje OZE.

zobacz więcej

 

Kategorie