Google korzysta z największej w USA pompy ciepła

aktualności 04 styczeń, 2018

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl w ten sposób firma Google planuje ogrzewać nowy kompleks biurowy budowany obecnie w Dolinie Krzemowej. Będzie on zlokalizowany kilka mil od siedziby głównej firmy w Mountain View w Kalifornii. Oprócz pomp ciepła zastosowany zostanie również system odzysku wody deszczowej. Samozaciemniające się okna regulować będą dopływ promieni słonecznych w ciągu dnia, co pozwoli na zmniejszenie nakładów na klimatyzację. Budynek ma zostać ukończony pod koniec 2019 r. Pomoże to firmie Google w budowaniu wizerunku firmy dbającej o środowisko.

zobacz więcej

Farma fotowoltaiczna w kształcie jelonka powstanie pod Jelenią Górą

aktualności 04 styczeń, 2018

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl w 2018 r. rozpocznie się budowa designerskiej farmy słonecznej, której elementy ułożone zostaną w kształt symbolu miasta – jelonka. Utworzy go 30 tysięcy paneli - czarnych, monokrystalicznych oraz niebieskich, polikrystalicznych.  Projekt powstanie na działce przy Trasie Czeskiej, którą firma Polski Solar dzierżawi od miasta. Jako, że instalacja zajmie powierzchnię 22 hektarów dzięki czemu będzie dobrze widoczna z gór. Obecność jelonka związana jest z legendą sięgającą czasów Bolesława Krzywoustego. Książę w pogoni za zwierzęciem zapędził się w tereny dzisiejszej Jeleniej Góry. W rezultacie Bolesław Krzywousty w 1108 roku wystawił tu zamek warowny.

zobacz więcej

Polacy wyprodukują sztuczny liść?

aktualności 28 grudzień, 2017

 

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl nad takim sposobem wykorzystania energii słonecznej pracują naukowcy z Laboratorium Fotosyntezy i Paliw Słonecznych w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt ma na celu opracowanie zielonej technologii konwersji energii słonecznej w proste paliwa, tzw. paliwa słoneczne, które nie niosłyby za sobą śladu węglowego. W jego wyniku mają powstać biohybrydowych elektrody, które podobnie jak naturalne organizmy fotosyntetyczne konwertują energię słoneczną w energię chemiczną paliw. Te paliwa to nie cukier jak w przypadku fotosyntezy, ale proste paliwa jak np. wodór cząsteczkowy, etanol, metanol czy mrówczan. Wodór nazywany bywa paliwem przyszłości, wciąż problemem pozostaje jego magazynowanie. Nowoczesne materiały takie jak grafen użyte do produkcji sztucznego liścia mogą stanowić rewolucję w przechowywaniu wodoru.

zobacz więcej

Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych

aktualności 28 grudzień, 2017

Jak donosi portal odnawialnezrodlaenergii.pl nowelizacja dotyczy dostosowania jakości benzyny i olejów napędowych oraz promowania odnawialnych źródeł energii. Ustawa została przyjęta przez Senat 5 grudnia 2017 r. i skierowana do podpisu Prezydenta RP. Nowelizacja ma wejść w życie 1 stycznia 2018 r. Dotyczy ona zoptymalizowania kosztów minimalnego  udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych, zużywanych w ciągu roku w transporcie. Nowelizacja zakłada również zachowanie dotychczasowego poziomu krajowej produkcji biokomponentów, co zagwarantuje producentom stałe i stabilne zapotrzebowanie na surowce rolne potrzebne do produkcji biokomponentów.  

zobacz więcej

Komunikacja miejska w Warszawie bardziej przyjazna dla środowiska

aktualności 06 listopad, 2017

Jak donosi portal http://www.odnawialnezrodlaenergii.pl/ 2 listopada 2017 r. przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych podpisali umowę dofinansowania zakupu 130 elektrycznych niskopodłogowych autobusów przegubowych oraz infrastruktury towarzyszącej czyli ładowarek ulicznych. Całkowity koszt projektu pozwalającego na ten zakup to 417.501.729,00 złotych. Do 2020 roku z Krakowskiego Przedmieścia i Nowego Światu mają zniknąć autobusy napędzane olejem napędowym. Przyczyni się to do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz obniży poziom hałasu.  Dla tych przyjaznych środowisku pojazdów powstanie nowoczesna zajezdnia - wyposażony w energooszczędne pompy ciepła, LED-owe oświetlenie i dużą powierzchnię zieloną na dachach obiektów.

zobacz więcej

 

Kategorie