Autobus zasilany silnikiem elektrycznym na ulicach Torunia

aktualności 15 marzec, 2017

Jak donosi gazeta wyborcza do końca tygodnia Miejski Zakład Komunikacji będzie testował autobus Ursus City CS 12LFE. Zasila go silnik elektryczny. Wyposażony jest w dwie baterie trakcyjne Impact na dachu i na tzw. zwisie tylnym. W lutym 2017 r. prezydent Torunia Michał Zaleski zadeklarował, że miasto będzie dążyć do rozwoju bezemisyjnego transportu miejskiego. W podpisanym w Warszawie liście intencyjnym znalazły się plany uczestnictwa w pracach badawczo-rozwojowych, związanych z opracowywaniem nowych rozwiązań dotyczących autobusów bezemisyjnych, samochodów elektrycznych oraz związanej z nimi infrastruktury ładowania, a także rozwój transportu ekologicznego. W planach jest wprowadzenie na ulice Torunia sześciu pierwszych autobusów elektrycznych jesienią 2018 r., zaś do 2020 roku ma ich być 50. Do tego dojdzie pięć samochodów elektrycznych służbowych i dla służb komunalnych.

zobacz więcej

Unia Europejska zobowiąże producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i możliwy do naprawienia

aktualności 15 marzec, 2017

Jak donosi portal tech.wp.pl z badań wynika m.in., że liczba urządzeń domowych, które zepsuły się w ciągu pięciu lat od zakupu wzrosła w ostatnich latach niemal dwukrotnie - z 3,5 proc. w 2004 r. do 8,3 proc. w roku 2013.

Producenci często celowo postarzają swoje produkty, tak że psują się one wkrótce po zakończeniu gwarancji. Inna sprawa, że przyzwyczailiśmy się do częstej wymiany sprzętu. Często podążając za modą kupujemy nowe sprzęty pomimo, że stary jest jeszcze sprawny i działa.  Producenci wypierają się takich działań. W grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska przedstawiła nowy pakiet propozycji dotyczący gospodarki w obiegu zamkniętym (tzw. circular economy), które zakładają jak najdłuższe wykorzystanie produktów i ograniczenie ilości odpadów przez recycling, odzysk i ponowne ich użycie. W realizacji tych założeń ma pomóc dyrektywa o Ecodesign zakładająca odpowiedzialność producentów za żywotność produktów, ich naprawialność i możliwość ponownego użycia.

zobacz więcej

Amerykańska armia korzysta z OZE

aktualności 14 marzec, 2017

Jak donosi portal www.odnawialnezrodlaenergii.pl na początku marca 2017 r. rozstrzygnięty został przetarg, na mocy którego wybudowana zostanie elektrownia słoneczna dla wojska. Jest to poniekąd zastanawiająca sytuacja, jako że plan energetyczny stworzony przez Trumpa przewiduje rozwój krajowego wydobycia gazu i ropy oraz węgla. Nie ujęto w nim jednak planów rozwoju energetyki odnawialnej. Amerykańska armia w pewnym stopniu korzysta już z energii odnawialnej (w 2015 3 TWh). Fotowoltaika jest wykorzystywana zarówno do zasilania baz na terenie USA, jak i poza granicami. Trwają również prace zmierzające do wykorzystania alternatywnych rozwiązań w transporcie. Czy ta tendencja zostanie utrzymana?

zobacz więcej

Samochody elektryczne i ich historia

aktualności 13 marzec, 2017

 

Kojarzą nam się z postępem i innowacyjnością, trzeba jednak pamiętać że mają niemal 200 lat. Jak donosi portal wysokienapiecie.pl pierwsze takie samochody powstały bowiem w latach tych dziewiętnastego wieku, produkcja na większą skalę ruszyła 50 lat później. Pod koniec XIX w. w Stanach Zjednoczonych najwięcej było samochodów parowych, następnie elektrycznych, a dopiero na samym końcu napędzanych benzyną. Dopiero wiek XX przyniósł znaczący wzrost ilości samochodów zasilanych benzyną. Produkcja na masową skalę tanich aut spalinowych przyczyniła się ostatecznie do wygaszenia produkcji pojazdów elektrycznych. Ładowanie kwasowo ołowiowych akumulatorów trwało około 10 godzin, ich trwałość wynosiła kilka lat. Niestety po 100 latach te dane niewiele się poprawiły, więc jest sporo do zrobienia w tej dziedzinie. 

zobacz więcej

Unia Europejska zużywa mniej energii niż ćwierć wieku temu

aktualności 02 marzec, 2017

Jak donosi portal www.money.pl  w oparciu o dane Eurostatu w 2015 r. Unia Europejska zużywała mniej energii niż ćwierć wieku wcześniej - wynika z najnowszych danych Eurostat. Znaczenie paliw kopalnych spada, ale z drugiej strony rośnie zależność UE od ich importu. W 2015 r. państwa należące do UE wykorzystały  o 2,5 proc.mniej energii niż w 1990 r. i o 11,6 proc. mniej niż w 2005 r. Największe zużycie energii było w roku 2006 i wyniósł 1840 Mtoe.

Największa część zużycia energii pierwotnej, bo aż 19 proc., przypada na Niemcy.

 

 

zobacz więcej

 

Kategorie