Najlepszy dom dla mieszkańców Pomorza i Kujaw wybrany!

aktualności 12 luty, 2015

W konkursie architektonicznym za najlepszy uznany został projekt Grzegorza Ostrowskiego i Karola Jackiewicza z katowickiego biura projektowego Ostrowski Architektura. Nagrodą dla zwycięzców jest 25 tys. zł. Przy ocenie prac brano pod uwagę współczesny wyraz architektoniczny, przy zachowaniu utrwalonych w tradycji regionu charakteru i formy jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej z zabudową gospodarczą oraz zastosowanie pasywnych rozwiązań energooszczędnych i tradycyjnych materiałów budowlanych. Zwycięzcom udało się utworzyć lapidarną formę przestrzenno-funkcjonalną o wskazanych wyżej walorach. W uzasadnieniu werdyktu za szczególnie interesujący uznano ciekawy układ, jaki tworzą przestrzeń drugiej kondygnacji z pokojem dziennym usytuowanym na parterze budynku. Doceniono również otwarte przestrzenie funkcjonalne, wbudowane w zaproponowaną strukturę.

Autorzy zwycięskiego projektu  zapewniają, że dom według ich projektu można zbudować w mniej więcej w dwa miesiące, koszt realizacji to około 500 tys. zł.

Więcej na temat zwycięzców w konkursie tutaj.

zobacz więcej

Znamy już zwycięzców Konkursu Architektonicznego Dom Rodzinny w krajobrazie kujawsko-pomorskim!

aktualności 09 luty, 2015

W konkursie tym udział wzięło 129 prac w tym 10 prac studenckich. Nabór prac zakończony został 26.01.2015 r. Obrady sądu konkursowego miały miejsce 06.02.2015 r. Uczestnicy projektowali domy stosując rozwiązania gwarantujące dużą energooszczędność i planowali również korzystanie z odnawialnych źródeł energii, jednocześnie biorąc pod uwagę tradycje budownictwa w naszym regionie. Wręczenie nagród będzie miało miejsce podczas gali, która odbędzie się 12.02.2015 r. w Urzędzie Marszałkowskim. Wtedy też można będzie podziwiać nagrodzone prace podczas wystawy.

Wyniki- kliknij tutaj

zobacz więcej

Termin zgłaszania prac do konkursu pn "OZE dobre praktyki" przedłużony!

aktualności 06 luty, 2015

W związku z problemami zgłaszanymi przez osoby, które chciałby wziąć udział w konkursie na film pn. „OZE dobre praktyki”, uproszczone zostały wymagania dotyczące prac konkursowych m.in. film może zostać wykonany w formie prezentacji multimedialnej. Szczegółowe zmiany znajdziecie Państwo w aneksie do regulaminu, który zamieszczony został w zakładce konkursy- kliknij tutaj.

Termin nadsyłania prac przedłużony został do 15 maja 2015 r.

Przypominamy, że w konkursie wziąć udział mogą uczniowie szkół ponadpodstawowych i dorośli indywidualnie lub grupowo.

Na zwycięzców konkursu, których poznamy 17 czerwca 2015 r. czekają cenne nagrody o łącznej wartości 3600 zł!

Zapraszamy gorąco do udziału w konkursie.

zobacz więcej

Ustawa OZE w Senacie

aktualności 05 luty, 2015

Wczoraj na posiedzeniu senackich Komisji Gospodarki Narodowej i Środowiska przyjęto projekt ustawy o OZE. Senatorowie jednocześnie poparli wniosek Ministerstwa Gospodarki o wykreślenie z ustawy poprawki prosumenckiej. Poprawka prosumencka i cała ustawa będzie przedmiotem głosowania na rozpoczynającym się dzisiaj plenarnym posiedzeniu Senatu. Poprawka zgłoszona przez posła PSL Artura Bramorę gwarantuje posiadaczom instalacji o mocy do 10 kW odkup od nich energii po cenie gwarantowanej i znacznie wyższej od rynkowej. Jeśli senatorowie odrzucą proponowane w niej większe wsparcie dla rozwoju energetyki obywatelskiej, wówczas poprawka będzie ponownie głosowana w Sejmie, gdzie musi uzyskać bezwzględną większość. Prace nad Ustawą nadal trwają. Teraz ustawa o OZE będzie głosowana na zaczynającym się dzisiaj posiedzeniu plenarnym Senatu. Jeśli senatorowie poprą zmiany do ustawy o OZE – w stosunku do wersji przegłosowanej przez posłów – ustawa o OZE będzie ponownie głosowana w Sejmie. Do odrzucenia poprawek Senatu będzie potrzeba wówczas bezwzględnej liczby głosów.

zobacz więcej

Ciepło z wnętrza ziemi szansą dla Polski?

aktualności 02 luty, 2015

Polskę cechują dobre warunki geotermalne. Możliwości wykorzystania wód geotermalnych dotyczą 40% obszaru kraju. Wydobycie jest opłacalne, gdy do głębokości 2 km temperatura osiąga 65 °C, zasolenie nie przekracza 30 g/l a także gdy wydajność źródła jest odpowiednia

W Polsce temperatura wód podziemnych wynosi od 30-130 °C (a lokalnie nawet 200 °C), a głębokość występowania w skałach osadowych od 1 do 10 km. Naturalny wypływ zdarza się bardzo rzadko (Sudety – Cieplice, Lądek Zdrój). Energia geotermalna posiada wiele zalet – tak jak inne odnawialne źródła energii jest przyjazna dla środowiska, nie powoduje emisji dwutlenku węgla. Ponadto nie zależy od tego czy wieje wiatr, czy świeci słońce. Przy pomocy energii geotermalnej otrzymuje się ciepło. Można oczywiście przy jej pomocy wytworzyć prąd, ale zazwyczaj przynajmniej na razie jest to nieopłacalne.

zobacz więcej

 

Kategorie